Dsc 0125

У петак, 24. новембра, у Музеју ”21. октобар” са почетком у 12 часова одржана је завршна свечаност манифестације ”Доста су свету једне Шумарице’ поводом додела награда ученицима основних и средњих школа на истоименом конкурсу , као и отварање изложбе најбољих ликовних радова. Тема овогодишњег конкурса била је мисао  „ Нећу да будем број“. из поеме Дарка Цвијетића, „Шум Шумарице“ која је изведена на овогодишњем Великом школском часу .

Додељено је осамнаест награда, по девет за ликовне и исто толико за литерарне радове у три узрастне категорије: награде за ниже разреде основних школа, више и за средње школе. Награђени ученици су нам дошли из: Београда, Лучана,Крушевца,Пивница, Прибоја, Мерошина, Бања Луке, Сремске Каменице, Ниша.

Присутне је у уводном говору поздравила директорка Спомен-парка , Маријана Станковић,а потом координаторка манифестације, Љубица Ликовић, која су напоменула и говорила о битним и новим сегментима овогодишљег конкурса и значају овог конкурса за културу сећања младих. Речи је било и о новом сегменту манифестације, а то је фото-конкурс под називом „Кроз објектив за незаборав“ одржан у јуну месецу за ђаке крагујевачких школа који су имали задатак да фотографишу најупечатљивије призоре из Спомен-парка. Ове године награду за најбољу фотографију освојио је ученик Михаило Савчић и та фотографија представља визуелни идентитет читаве манифестације.

Председници жирија за ликовне и литерарне радове,Ђорђе Славковић , ликовни педагог у ОШ „ Милутин и Драгиња Тодоровић“и Игор Јањатовић, професор српског језика и књижевности у ОШ“ Станислав Сремчевић“ , образложили су одлуке жирија и испричали своја запажања поводом ученичких радова и манифестације уопште, уручивши награде ученицима, после чега су наши млади лауреати и прочитали своја дела.

Потом су уручене захвалнице наставницима, менторима награђених ученика без чије помоћи и вредног рада ученици никада не би могли да остваре овако значајне резултате.

У музејском простору организована је изложба награђених радова, као и оних који су ушли у ужи избор. Отворио ју је награђени ученик фото-конкурса Михаило Савчић позвавши све присутне да уживају у изложеним радовима ученика. Изложбу прaти и каталог.

Поред награђених радова у оквиру излозбе, излозени су и радови са три радионице које се одржавају у току манифестације: ликовне,антиратне и фото-радионице. Kао четврта, одржава се и историјска радионица под називом “Зашто рат никоме није брат”.

У другој половини децембра из штампе ће изаћи и Зборник награђених и најбољих литерарних радова са конкурса, а промоција Зборника заказана је за крај јануара, пред прославу нашег великог Светитеља и просветитеља, Св.Саве.

Читав пројекат се одвијао под покровитељством Министарства културе и информисања и Града Крагујевца.