Октобра 2024. године Спомен –парк „Крагујевачки октобар“ је као и претходних година орагнизовао традиционалне манифестације и догађаје, посвећене сећању на жртве Kрагујевачке трагедије. Осамдесет и три године након велике трагедије, још једном је послата порука мира са подсећањем на наше суграђане који су страдали у злочину немачке окупационе власти између 19. и 21. октобра 1941. године у граду и његовој непосредној околони.
Програм овог октобра започет је првим концертом у оквиру манифестације „Октобру хододарје – ОКТОХ“, у Првој крагујевачкој гимназији 7. октобра, на ком су извођена дела композитора Златана Вауде. У сарадњи са Центром за студије сећања из Крагујевца реализован је трећи по реду јавни час са темом „Полтике и култура сећања III“.
У оквиру манифестације „ОКТОХ“ одржано је пет концерата. На концертима су се представили уметници који су по први пут наступали на нашој манифестацији, као и уметници које је наша публика већ могла да чује. Програм је обухватао солисте, ансамбле и симфонијски оркестар, а била су изведена како већ прослављена дела, тако и оригиналне композиције.
Манифестацију „Бдење“ која се одржава вече пред 21. октобар, отворила је изложба меморијалног центра Старо Сајмиште “Логор на Београдском сајмишту (1941-1944)”, аутора Асје Драче Мунтеан и др Милана Кољанина. Одржана је и промоција поеме „Лекције из памћења“, Драгана Хамовића, на којој су говорили аутор поеме, писац Драган Хамовић, рецезенткиња др Јана Алексић и редитељ поеме и глумац Небојша Дугалић. Манифестација је завршена трећим концером ОКТОХ-а, на ком су наступали чланови Градског камерног хора „Лицеум“ из Крагујевца.
На централној манифестацији испред Споменика стрељаним ђацима и професорима у Спомен-парку „Крагујевачки октобар“ у оквиру манифестације „Велики школски час“ 21. октобра, изведена је поема „Лекције из памћења“, писца Драгана Хамовића, у режији Небојше Дугалића.
Последњи концерт ОКТОХ-а одржан је 29. октобра концертом ученика музичке школе “Др Милоје Милојевић” и студената ФИЛУМ-а из Крагујевца, а Октобарске свечаности затворене су стручним предавањем Ненада Карамијалковића “Злочин и казна? Судбина официра Вермахта одговорних за Крагујевачки масакр 1941.”, промоцијом документарног филма Зорана Добрића “Два лица рата” и промоцијом студије “Име и број: Крагујевачка трагедија 1941.” нашег покојног дугогодишњег колеге историчара и кустоса Станише Бркића, која је преведена на енглески језик, а чији превод је реализовао Музеј жртава геноцида.
Спомен –парк се овом приликом захваљује свим учесницима октобарских манифестација, свим уметницима и сарадницима, поједницима и институцијама, на изузетној сарадњи и помоћи у реализацији програма, и уједно доприносу неговању сећања на невине жртве крагујевачког октобра. Захваљујемо се и свим посетиоцима нашег програма на указаном поверењу.